Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Schmuck Erzsébet az MKB és a Budapest Bank megvásárlása, valamint az Erste Bankban való állami tulajdonszerzés kapcsán megjegyezte: a veszteségektől és rossz hitelektől megtisztított pénzintézetek „kormányközeli pénzemberek” kezébe kerülhetnek a ciklus végére.
Az LMP szerint az Orbán-kormány célja a bankszektor tulajdonviszonyainak átalakítása, az, hogy az állam által felvásárolt, majd a rossz hitelektől megtisztított pénzintézeteket még a ciklus végéig „kormányközeli pénzembereknek” játssza át.
Schmuck Erzsébet, a párt országgyűlési képviselője szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: az MKB és a Budapest Bank, valamint az Erste egy része megvásárlásának, és a rosszul kihelyezett kereskedelmi hitelek átvállalásának folyamata végén öt tőkeerős bank jöhet létre, amelyből szerinte legalább hármat fideszes oligarcháknak szánnak. Ezzel együtt a bankadó csökkentése miatt kieső állami bevételek is a fideszes bankárok zsebébe kerülnek – fűzte hozzá, bírálva azt a megállapodást, amelyet a kabinet az Erste Bankkal írt alá és amellyel szerinte a kormány ismét a bankok oldalára állt, cserbenhagyva a kisembereket.
A politikus úgy folytatta: a pénzintézeteket ugyanakkor a Mark Zrt. által kívánja „megtisztítani”, amelyen keresztül a jegybank 300 milliárd forintnyi közpénzért vásárol majd „befuccsolt hiteleket, félig kész plázákat, veszteséges hoteleket”. A képviselő a rosszbank megvalósítását kockázatosnak ítélte, ezért annak újragondolását sürgette, és kijelentette azt is: az államnak nem feladata, hogy a bankrendszert állami vásárlással támogassa. Leszögezte azt is: a közpénzköltő állami bankok minden szerződését nyilvánosságra kell hozni.